Ne 24. září    slaví: Jaromír
Kategorie: USA

New York City 26.09.2013

Druhý den v New Yorku sháníme lístky na Broadway a pokračujeme v prohlídce dolního Manhattanu - navštěvujeme Grand Zero, finanční čtvrť, Sochu Svobody, procházíme se po Brooklin bridge, trochu nakupujeme a nakonec nějaké to kulturní vyžití - muzikál Chicago.

Ráno vstáváme celkem brzy, abychom získaly lístky na Broadway. Žádnou kulturní vložku jsme sice neplánovaly, ale Angie nás celkem navnadila, a tak proč ne J. Každé divadlo ráno v den představení doprodává lístky, aby se naplnilo co nejvíce míst. Cena lístku jde výrazně dolů. Je to sice tak 50/50, že se na vás dostane, ale za zkoušku nic nedáte. A tak už jsme v 8 ráno stály všechny tři společně s Angie a Mei-ing z Amstru ve frontě na lístky… němci doma vyspávali jetlag. Šly jsme na klasiku – Chicago.

Kasa se otevírala až v 9 hod., přesto už tam bylo dost lidí před námi i za námi. Ve frontě jsme se střídaly, abychom si mohly odskočit na snídani do vedlejšího Sturbucks, popřípadě pořídit pár fotek z Time Square. Lístky jsme nakonec sehnaly za krásných 30 dolarů  a dokonce jsme s Medy a Marťou sehnaly sedadla vedle sebe.

Rozloučily jsme se s Angie a Mei-ing a sjely jsme metrem na dolní Manhattan, kde jsme měly zarezervovanou prohlídku memoriálu 9/11, neboli Ground Zero.

Dříve na tomto místě stála „dvojčata“, jak se přezdívalo dvěma nejslavnějším identickým mrakodrapům. Dnes však na místě bývalého Světového obchodního centra, které bylo zničeno 11. 09. 2001 při teroristickém útoku, stojí dva památníky, jež slouží jako pietní místo všem obětem útoku. Dva totožné bazény, které kopírují základy každého z dvojčat, nesou vyrytá jména  téměř 3 tisíc obětí. Po obvodech všech čtyř zdí padá voda, která v samém středu stéká do obrovské prázdnoty. Kolem bazénů byly vysázeny stromy, které představují symbol míru. Už jen samotná procházka ve vás zanechá pocit mrazení a s každým dalším přečteným jménem se ten pocit násobí.

V květnu byla dokončena budova One World Trade Center, přezdívaná též Freedom Tower. Tento mrakodrap byl postaven vedle memoriálu 9/11 a se svou výškou 591 m se stal důstojným nástupcem „dvojčat“.  V nejvyšším patře se nachází vyhlídka, ta ale v době naší návštěvy ještě otevřena nebyla. Na zpáteční cestě jsme si prošly část expozice věnované útoku a zamířily jsme dál do finančního centra.

Na Wall street se nachází většina amerických burz – NYSE, NASDAQ atd.  Kolem vás spěchají lidé v kvádrech a kufříky, pokud tedy nenarazíte na houf turistů. Ulice není v podstatě ničím zajímavá, až na bronzovou sochu býka z Wall street, která stojí v menším parčíku opodál - Bowling Green. Socha byla postavena coby upomínka „síly a moci amerického lidu“ po krachu na burze v roce 1987, jež nese název „černé pondělí“. V dnešní době je turistickou atrakcí, hned vedle Sochy Svobody.

Koupily jsme si lístek na Liberty Island a trajektem se nechaly odvézt k Soše Svobody. Cestou se nám otevřel krásný výhled na dolní Manhattan, v jehož čele zářila nová budova Freedom Tower. Cesta trajektem netrvala dlouho a už jsme vystupovaly na Ostrově svobody. Bohužel už neměli lístky do koruny sochy a na nižší ochozy nám přišlo zbytečné si připlácet, a tak jsme se spokojily jen s procházkou kolem ostrova. V informačním centru jsme si vyzvedly audio průvodce, který nás obeznámil z historií.

Socha Svobody byla darem Francie, který symbolizuje přátelství a pomoc, kterou Francie poskytla osadníkům v boji za nezávislost v roce 1776.  Byla rovněž vyjádřením sympatií nově vzniklé republice. Konstrukci sochy navrhl Gustave Eiffel, jehož dalším známým dílem je Eiffelovka v Paříži. Dar byl slavnostně předán 4. července 1886, tedy symbolicky na Den nezávislosti. Dnes je na seznamu UNESCO.

V odpoledních hodinách se od nás Iva trhla a my se s Marťou vydaly na obhlídku Brooklynského mostu. Chvíli jsme tápaly, kudy to nejlépe vzít… trochu jsme zabloudily a dojely přímo do Brooklynu, nakonec jsme však natrefily na tu správnou trasu v metru. Most se zrovna opravoval (už mě to ani nepřekvapilo), takže část z něj pokrývaly plachty. Chvíli jsme se jen tak procházely a kochaly se výhledy všude kolem, než mě přemohl hlad.

Zalezly jsme na rychlý oběd do nejbližšího mekáče a poté na nákupy. Všude kolem nás chodili lidi s taškami Macy´s, což je největší obchoďák v NYC. Říkaly jsme si, že už musíme být blízko… a tak jsme hledaly a hledaly… prošly jsme několik bloků křížem krážem, ale po obchoďáku ani stopa. Ztratily jsme dost cenného času, proto jsme se na to nakonec vykašlaly a jely rovnou na Time Square. Tam jsme se na chvíli rozdělily a pokračovaly za nákupy každá samostatně.

Moje první cesta vedla do Gapu, kde jsem vzala první triko s dlouhým rukávem, na který jsem ve slevě natrefila… Když jsme ráno vycházely, bylo krásné a teplé počasí, a tak jsem si frajerka vyšla jen v tričku s krátkým rukávem. K večeru se však ochladilo a nás čekalo ještě divadlo, takže mi nic jiného nezbylo :-D.

Po pár obchodem nesměla chybět ani návštěva velkého obchodu M&M s figurkami v životní velikosti. Měli tam nejen bonbóny s různými příchutěmi, ale také hračky, oblečení a jiné, hrozně potřebné, předměty… no moji dětské části duše se to líbilo.

Time Square je za tmy úžasné místo. Samozřejmě je všude hafo lidí, ale také různí exoti v křiklavých kostýmech… obzvlášť se mi líbil kovboj, který se tam nakrucoval jen v bílých slipech, vysokých botách a klobouku.

S Medy a Marťou jsme se sešly před divadlem na Broadway, o chvíli později dorazila i Angie s Mei-ing. Místa jsme měly na balkóně, odkud jsme měly celkem slušný výhled na pódium. Představení bylo úžasné a dodnes nelituji, že jsme na něj neplánovaně zašly. 

<< Předchozí článek  --  Další článek >>

Fotogalerie: New York

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

© 2010 - 2013 Cestování - Cathia.cz   •   Design made by Cathia © 2013  •   CMS - Sunlight