Ne 24. září    slaví: Jaromír
Kategorie: USA

Capitol Reef a Bryce Canyon 15.09.2013

Po kempování u rozbouřené řeky se vydáváme skrz Capitol Reef do Bryce Canyonu.
Dnes jsme ujely cca 204 km / 126 mil.

Člověk by řekl, že kempování u rozvodněné řeky, u které se předpokládá, že se každou chvíli znovu vylije, přinese další dlouhou a bezesnou noc. Pravda je ale taková, že jsem byla natolik unavená, že jsem prospala celou noc. Večer již přestalo pršet, obloha se vyjasnila a voda zůstala ve svém korytě. Teprve ráno jsme mohly na vlastní oči vidět tu spoušť kolem nás. Bahno bylo, kam oko dohlédlo. Náš site byl zatarasen červenými kužely, které jsme v noci ignorovaly, a tráva byla slehlá pod náporem silného proudu.

V noci jsme daly do obálky deset dolarů a napsaly tam číslo situ. Nejspíš to správce kempu udivilo a šel se přesvědčit sám, který ignorant to tam kempuje. Až na Verču jsme byly všechny v umývárnách, a tak to slízla i za nás. Správce nevycházel z údivu, jak to, že zde kempujeme, když je site zavřený. Prý očekával vylití řeky i na dnešní noc. Z prekérní situace nás zachránil až náš americký kamarád ze sousedního situ, který to se správcem celé vyřídil. Nakonec uznal, že je to v pohodě a nechal nás být. Prý ale nesmíme kužely odstranit z cesty, aby tam nenajížděli jiní lidé… „But you are fine here,“ řekl nám a s úsměvem se odporoučel.

Docela jsem se divila, odkud se přivalila ta velká voda. Podle původních informací zde měl být tak maximálně mini-potůček. Dle správce tam neměli povodně asi 30 let a 3 dny před naším příjezdem potůček zaplavil část kempu. Máme to ale štěstí :-). Že bychom to počasí přivezly my?

Rozloučily jsme se a vydaly se k Visitor centru pro mapku a na nákupy. V Capitol Reefu jsme se nechtěly zdržovat dlouho, naším cílem byl Bryce Canyon, který nám doporučoval i soused z kempu. Včerejší projížďku po Scenic Drive jsme si moc neužily, byla tma a prd jsme viděly. Dnes jsme ale projížděly další její úsek (podstatně menší) a vyhlídka to byla opravdu krásná. Mrzí mě, že jsme ten včerejší kus projížděly večer, je to škoda. Několikrát jsme zastavovaly, abychom si udělaly fotky, než jsme se definitivně vydaly k dalšímu parku.

Zatočily jsme na Scenic Highway 12, kde se cesta klikatila chvíli lesem, chvílemi pouští. V malé vesničce Boulder jsme zastavily a nabraly benzín, který tam byl levnější než v parcích. Když jsme chvíli poté projížděly kolem části zvané the Hogsback - obřího srázu po obou stranách, neodolaly jsme. Byl to nádherný výhled a my musely zastavit. Kam až oko dohlédlo, byly krémovo-šedé skály, tvořící rozlehlé údolí pod námi. Bála jsem se zajít příliš blízko k okraji, sráz byl prudký a vyhlídka kotoulů až na dno mě nelákala.

Kolem poledne už jsme začínaly být hladové. Kousek před Bryce Canyonem jsme se zastavily u restaurace na krásné vyhlídce. Kolem ní kvetly slunečnice a na zahrádce pěstovali jahody, dýně a mnoho dalších.  Obklopena byla žluto-oranžovými skálami, které se tyčily vysoko k nebi. Když jsme však vešly dovnitř, ceny nás odradily… asi vysokohorská přirážka. Porozhlédly jsme se a jely zase o dům dál.

Zastavily jsme se až v městečku Bryce, které je situováno u brány do kaňonu stejného jména. Byl tam velký obchod, benzínka a spousta aut na parkovišti. Naše auto vynikalo mezi všemi. Ne, že by bylo nějak zvlášť úžasné, ale špínou je prostě strčilo do kapsy všechny.

V obchodě jsme si nakoupily nějaké jídlo na další den, pivo a suvenýry. Taky jsme si daly našeho prvního hotdoga a hladově jsme se do něj pustily na lavičce před obchodem. Holky přeparkovaly auto k benzínce a očistily od bahna aspoň espézetku a skla, abychom něco viděly. Kolem tankující lidé se smály, ale co už :-). Voda určená pro čištění oken se z čiré změnila v hnědou už po druhém namočení.

S napůl čistým autem a plnými žaludky jsme se vydaly ubytovat do kempu Sunset, který jsem zarezervovala předem a udělala jsem jen dobře. Člověk by řekl, že v polovině září už bude mnohem méně lidí než uprostřed letní sezóny, ale prdlajs zlatá rybko. Kemp byl plný. Vydaly jsme se hledat číslo našeho situ a překvapilo mě, že nám daly rezervačku přímo k situ a bylo na ní mé jméno, tož hned jsem se u toho (jako správný tůrista) musela vyfotit. Bylo to také poprvé, kdy jsme stavěly stany za světla, bomba :-).

Bryce Canyon není nijak velký. Podle mapky jsme si vybraly trasu od Sunrise Pointu po Queens Garden Trail, která se poté stáčí na Navajo Loop až nahoru k Sunset Pointu. Trasa je dlouhá zhruba 3,5 km.

Společně s námi vyrazila další grupa turistů, kterou jsme musely co nejdříve předběhnout. Delší dobu se šlo jen dolů širokým písčitým chodníčkem. Bryce Canyon je složen z mnoha úzkých skalnatých výběžků oranžové barvy, která nejlépe vyniká při východu či západu slunce. Skály vypadají jako špendlíčky v jehelníčku nebo krápníky. Byly vytvořeny erozí.

Cestou jsme fotily každé okénko ve skále a byly jsme rády za krásné počasí. Když jsme byly už jen kousek u konce Queens Garden trailu a měly jsme se napojit na Navajo loop, potkávaly jsme turisty z protějška, kteří nás varovali před uzavírkou. Cesta k Sunset Pointu byla neprůchozí a my jsme chtě nechtě musely trasu otočit a vydat se zpátky. Nepotěšilo nás to… ale vůbec. Musely jsme jít stejnou cestou, jakou jsme přišly, což je nuda. Opět jsme se vyškrábaly až nahoru do pořádného kopce a skončily na začátku Sunrise pointu. Abychom stihly západ slunce, musely jsme se přesunout na Sunset point, kde už tou dobou bylo plno. Ještě jsme se protlačily na volná místa a spouště už cvakaly.

Slunce zapadlo a my jsme se vrátily do kempu. Už delší dobu jsme byly bez sprchy a tak jsme si nachystaly věci a zajely do vesnice Bryce nějaké najít. Abych to zkrátila, našly jsme jedny jediné a chtěly za ně 5 dolarů na osobu, což nám přišlo jako vydřidušství. Odmítly jsme s tím, že se příštího rána cestou poohlídneme po KOA a sprostě se vetřeme tam. Když už jsme byly ve městě, usadily jsme se ve fastfoodu na jídlo a internet, abychom o sobě daly vědět světu. Moje kuřecí medailonky byly tak odporné, že mě hlad brzo přešel. Aspoň jsem si dobila baterky do foťáku a mobilu.

Když už paní začala uklízet a chystat se na zavíračku, vydaly jsme se zpět do našeho kempu, těšíce se na Zion Park dalšího dne.

Dnes jsme ujely cca 204 km / 126 mil.

 

<< Předchozí článek  --  Další článek >>

 

Fotogalerie

Fruita Campground v Capitol Reef po povodni  On the road - Capitol Reef  Podél Scenic Drive - Capitol Reef  Podél Scenic Drive - Capitol Reef  Vesnička Boulder  Vyhlídka the Hogsback  Naše auto po projetí Capitol Reefem  Restaurace blízko Bryce  Bryce Canyon - Sunset Point  Bryce Canyon - Sunset Point  The Queens Garden Trail - Bryce Canyon  Bílá věž - Bryce Canyon  The Queens Garden Trail - Bryce Canyon  Bryce Canyon - Západ slunce na Sunset Point  Bryce Canyon - Západ slunce na&nbsp;Sunset Point  

Celá fotogalerie: Capitol Reef a Bryce Canyon

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

© 2010 - 2013 Cestování - Cathia.cz   •   Design made by Cathia © 2013  •   CMS - Sunlight