Ne 24. září    slaví: Jaromír
Kategorie: USA

Arches National Park a Goblin Valley 14.09.2013

Dnešního dne jsme navštívily Arches National Park, vyblbly se ve státním parku Goblin Valley a za tmy jsme dojely až k zatopenému kempu Fruita v Capitol Reef, kde jsme si postavily stany v zatopené oblasti. Ujely jsme cca 218 mil / 350 km.

Probudila jsem se mezi prvníma, a protože se mi už nechtělo ležet, zašla jsem obhlédnout místní sprchy. Bohužel ne každý kemp v USA je plně vybaven, většinou jsme pobývaly na primitivních místech, kde byly jen umývárny a záchod, někdy dokonce jen kadibudky. KOA je však vyspělý kemp a najdete zde vše. Využila jsem tedy situace a rochnila jsem se pod tekoucí vodou snad půl hodiny. Sprchy neměly časový limit a byly zadarmo, co si člověk může přát víc?

Po obvyklé snídani – vločky s mlíkem – jsme sbalily stany a něco kolem desáté jsme vyjely. Nespěchaly jsme, protože jsme předchozího večera dojely celkem daleko a náš další park byl jen 12 km daleko. Na dnešním programu byl Arches National Park, který je jeden z nejhezčích. Nicméně počasí nám nepřálo. Bylo zataženo a déšť na sebe také nenechal čekat. Odhlásily jsme se z kempu, chvíli jsme ještě zůstaly v autě na wifi, kterou byla KOA pokryta a poté jsme vyrazily.

Při projížďce Moabem jsme zastavily u supermarketu, abychom si doplnily zásoby jídla, a tak jsme se do parku dostaly vcelku pozdě. U brány jsme se prokázaly naším Anuall Pasem a vyjely vstříc Scenic Drive. Kvůli včerejší průtrži byla spousta míst pro turisty uzavřena, včetně cesty k Delicate Arch, nejhezčího trailu tohoto parku. Byla jsem zklamaná, protože kvůli těmto skutečnostem mě park moc neuspokojil. Věřím, že za krásného počasí je úžasný s mnoha parádními výhledy, ale my jsme přijely do promáčeného konce s přeháňkami v patách.

První zastávku jsme udělaly u Balanced Rock, což je skála vysoká zhruba 39 m, na jejímž vrcholu spočívá obří kámen velikosti tří školních autobusů. Prošly jsme se okolo a udělaly spoustu fotek, když se nám alespoň na krátko ukázalo sluníčko a svými paprsky protrhlo mraky kolem sebe a prozářilo barvu skal.

Další zastávkou bylo The Windows. Sjely jsme ze Scenic Drive a pokračovaly po the Windows Rd. až k parkovišti. Opět zde byla fůra lidí, takže zaparkovat nebylo snadné. Počasí se nám trochu vyjasnilo a byl vidět i kousek azurové oblohy.

The Windows se skládá ze tří oblouků, prvním je Turret Arch, ke kterému vede stezka zhruba kilometr a půl dlouhá a je odtamtud vidět na North a South Windows Arches. My se s Marťou vydaly po schodech k North Arch, pronásledováni další vlnou turistů, což se ukázalo být poněkud otravné, když se snažíte o hezkou fotku a pokaždé vám někdo vleze do záběru. Opět jsme vynaložily nemalé úsilí pro zachycení našich výskoků. Dalo to zabrat, zvlášť když skákala Marťa a Soňa se ne a ne trefit foťákem do toho správného okamžiku :-). A když už se nám to přece jen povedlo, zkazil nám to nějaký připitomělý turista, co se sprostě vetřel do záběru. Ze všeho nejhorší jsou turisté z Číny. Ani se jim nesnažte vyhýbat, je to nadlidský úkon. Je jich hodně a jsou všude. Neutečete!

Když jsme se nabažily výhledem na North Arch, vydaly jsme se nahoru k Turret Arch. Tady jsem se pro změnu snažila dostat obě okna krásně do jednoho záběru. Konečný výsledek nebyl úplně nej, ale dá se použít :-).

K autu jsme se vrátily mezi prvními, a když Marťa uviděla úžasnou fotku Verči se záběrem dvou oken v sobě, zezelenala závistí a začala svádět boj sama se sebou, zda se vrátit či ne. Jakpak to asi dopadlo? Inu dle očekávání… stejně se čekalo ještě na Medy, a tak se rozhodla pro rychlý start do kopce a fotku pro sebe získat. Když se pak vracela, měla stejný výraz jako před tím… fotka se jí nepovedla, neboli jinak řečeno, fotka se jí (opět) nelíbila. Holt ta nikdy spokojená nebude.

Vyjely jsme na poslední zastávku – Devils Garden, kde jsme se zdržely jen pár minut, protože začalo znovu pršet. Rozhodly jsme se proto park opustit a zkusit štěstí v Goblin Valley. Po cestě jsme ještě udělaly pár zastávek na fotky a ve Visitor Centru si koupily tradiční pohledy, než jsme park definitivně opustily.

Zamířily jsme do středu Utahu ke Goblin Valley, což byl státní park, kde nám neplatil Anuall Pass. Cesta z Arches trvala něco kolem dvou hodin a utíkalo to celkem rychle. Chtěly jsme to stihnout, ještě než se nám definitivně setmí. Mírný déšť neustával, ani když jsme dorazily k bráně parku. U vstupu jsme zaplatily 8 dolarů za celé auto a jely prozkoumávat terén.

Kapky deště nás skrápěly čím dál méně, až konečně déšť na chvíli ustal. Na menším parkovišti jsme nechaly auto a porozhlédly se kolem. Kromě nás bylo v parku jen jedno další auto, což byla příjemná změna – žádní další turisti. Dokonce tam pobylo jen chvíli a zase odjelo, takže jsme měly de facto park celý pro sebe… není to úžasné?

Na vyhlídce jsme si udělaly pár fotek na celé údolí, než jsme našly schody dolů a vyrazily za Gobliny. Celý park je sestaven z malých kamenných výběžků, které svým tvarem připomínají z dálky malé skřítky a zblízka šmoulí domečky, nebo hříbky. Některé z nich jsou vysoké i několik metrům. Když jsme se procházely kolem nich, bylo to jako procházet se po šmoulí vesnici, jen modrá a bílá barva chyběla. Údolí má krásnou červeno-hnědou barvu. Kvůli dešti bylo všude bahno a tak jsme byly po chvíli jako čuňata. Ale to nám nevadilo, vyblbly jsme se tu do sytosti :-). Lozily jsme po vršcích goblinů a vymýšlely různé pózy a výskoky. Vydrželo nám to opravdu dlouho a byly jsme spokojeni. Vyvážilo to mé zklamání z Arches.

Když jsme měly asi sto fotek, vydaly jsme se zpět k autu. Nohy nám ztěžkly nánosem bahna na botách a tak jsme musely vyhledat nejbližší kaluž. Stály jsme u ní zhruba 5 minut, než se nám podařilo boty očistit, a i tak vypadaly jen o málo lépe. Bylo s podivem, že park je úplně prázdný, protože to bylo další úžasné místo, které nám učarovalo. Líbilo se mi tu moc a všem bych jej doporučila. Rozhodně je na co se dívat ;-).

Dnešní noc jsme chtěly strávit ve Fruita Campground, v Capitol Reef, který fungoval na fázi „kdo dřív přijde…“. Určitě by se dala najít spousta dalších míst, ale tenhle nám vyhovoval nejvíc. Bohužel nelze udělat rezervaci předem a tak to byla trochu sázka do loterie. Zvlášť, když náš plánovaný příjezd padl na večerní hodiny. Ale za zkoušku člověk nic nedá, že?

Z Goblin Valley jsme se vydaly do Capitol Reef, který je vzdálen zhruba 100 km. Cesta nebyla moc dlouhá, ale po chvíli se nám setmělo, což bylo možná i dobře, protože jsme neviděly, přes jaký bordel to vlastně jedeme. Po dešti všechny cesty už nevypadaly jako cesty, ale spíš jako polní stezky – druhého dne jsme nemohly přečíst ani espézetku, natož vidět skrz okno ven :-).

Když jsme dojely na okraj Capitol Reefu, hledaly jsme nějakou bránu, rangera nebo tak, ale nic po cestě nebylo. Že jsme na místě, nám došlo ve chvíli, kdy jsme minuly cedulku informující nás, že vjíždíme na zhruba 14km Scenice Drive, která je za denního světla zcela jistě fascinující. My jsme ale opět přijížděly za tmy. Mno řekněme, že můj komentář „Dívejte se z okna, jedeme po Scenic drive“ nikoho nepřekvapil :-). Je u nás tradicí, že velké věci chytneme za tmy. Soudě dle stínů bylo určitě na co koukat.

Před desátou jsme dojely do kempu. Žádné překvapení, že u brány visela cedule – Campground Full :-(. Čekaly jsme to, i když jsme doufaly, že budeme mít štěstí. Neodradilo nás to však projet si místo po místě a ujistit se na vlastní oči, že opravdu nikde není volno.

V kempu bylo vcelku mrtvo, pravděpodobně už všichni tvrdě spali. Jen u jednoho RV jsme potkaly starší pár, krčící se u rozdělaného ohně. Medy se šla poptat, zda neví o nějakém situ a přišla s úžasnou novinou, prý jestli nic nenajdeme, pán nám přeparkuje své auto a můžeme si postavit stany tam. Prozkoumaly jsme tedy další dvě části kempu a nakonec se vrátily k nim.

Když jsme začaly vybalovat stany, varoval nás, abychom si je raději postavily na cestě, kde není bláto a vzít si jen nejnutnější věci, tedy spacák a karimatku. Prý ještě dnes v noci očekávají znovu-vylití řeky. Úžasné… o tom se předtím nezmínil :-). Tak už víme, proč byl tento site volný… před pár dny byl zatopený. No alespoň nás čekala další dobrodružná noc. Stany jsme svázaly k sobě a šly na kutě, očekávajíce brzkou evakuaci při povodních.

Dnes jsme ujely cca 218 mil / 350 km.

 

<< Předchozí článek  --  Další článek >>

 

Fotogalerie

Balanced Rock - Arches  Balanced Rock - Arches  Arches National Park  Arches -&nbsp;Devils Garden  Arches - The Windows  Goblin Valley  <span style="font-size: 13px; line-height: 20.8px; text-align: center;">Goblin Valley  Šmoulí domečky v Goblin Valley  Osamocený goblin v údolí  Goblin Valley State Park  

Celá fotogalerie: Arches

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, mensi preklep ;-) odpovědět
avatar
tak takovouhle snidani jsem jeste nezkousel: ''– vložky s mlíkem – '' 5 5 5 5 10 10 10
icon odpověděl(a)
Cathia
5 5 5 tak to je brutal překlep, už je to opraveno na vločky. Takovou snídani jsem taky ještě neměla, byla by to zajímavá kombinace 10

© 2010 - 2013 Cestování - Cathia.cz   •   Design made by Cathia © 2013  •   CMS - Sunlight