Po 03. srpna    slaví: Miluše
Kategorie: Road Trip na sever od slunce - 2016

Den 7 – Kvalvika Beach

Vzhledem k náročnosti včerejšího treku jsme dneska zvolili jen kratší procházku na známkou pláž - Kvalvika Beach, kde byl natočen dokument "Na sever od slunce". Cestou jsme se ještě jednou zastavili v Reine, nádherné vesničce, která bývá zobrazena téměř na všech brožurách o Lofotech. K večeru se pak přesunujeme co nejblíže k zítřejšímu treku a nacházíme krásné místo na kempování.

04.08.2016

Vzhledem k náročnosti včerejšího dne jsme se shodli na tom, že budíček nebudeme nijak hrotit, a tak si ráno dopřáváme šlofíka. Je krásné počasí, teploučko a sluníčko – možná naše poslední v Norsku. Vytahujeme spacáky a karimatky ze stanů a vegetíme na parkovišti. Opět jsme atrakcí pro místní turisty, ale je nám to putna, vřele se usmíváme, aby měli hezké fotky :-).

ReineOndráše ten včerejší trek zmohl nejen fyzicky, ale i psychicky… voláme na něj z asi dvou metrů, aby našel vodu a hodil nám ji, odměnou je nám stejná otázka 3x po sobě: „Cože?“. Protáčíme očima a doporučujeme mu, aby si umyl uši, načež dostáváme odpověď: „No já bych rád, ale nemám čím, hledám vodu.“ :-D Někdo má holt start trochu pomalý.

Z parkoviště, které bylo po tři noci naším domovem, se vybatolíme až před polednem a vyrážíme směrem k pláži Kvalvika, která je známá z dokumentárního filmu „Na sever od slunce“. Ten se promítal v rámci festivalu Jeden svět. Cestou se ještě zastavujeme v Reine a znovu si fotíme okolí. Je na to skvělé počasí a pro fotografy je to takový labužnický ráj.

Mosty na LofotechK obdivování je tady i spousta hezkým mostů. Lofoty jsou v podstatě tvořeny jen skupenstvím ostrůvků, které jsou spojené mosty, či tunely na pár místech, a vytváří tak jedinou cestu, která souostroví obepíná - E10. Zastavujeme se na jednom úseku a pořizujeme pár fotek.

O chvíli později už přijíždíme k cíli a hledáme, kde zaparkovat. Zřejmě se jedná o turisticky profláknuté místo, protože aut je tady požehnaně. Jen velkou náhodou nacházíme dvě místa doslova „za rohem“ začátku treku.

Kvalvika BeachTato pláž není jednou z těch, která jsou přístupná pár metrů od parkoviště. Je skryta na druhé straně sedla, obklopená horami, a lze se na ni dostat zhruba hodinovou procházkou přes hřeben hory. Čím výš se dostáváte, tím můžete, za odměnu, obdivovat výhled, který se vám rozprostře. Ze začátku trasy je pohodlná pěšinka, sem tam přejdete přes dřevěné lávky, ale v podstatě pohodová procházka. Teprve kousek výš začínají šutry a tato překážková dráha končí až dole u pláže. Hlavní je nesejít z cesty, jinak se budete několikrát vracet a hledat ten správný šutr, který lze přelézt.

Pár jedinců z naší party, co má energie na rozdávání, okamžitě míří k trase, která vede na kopec. My ostatní se rozvalíme na balvanech a sluníme se, jako lachtani.

Kvalvika BeachPláž je písčitá, a i když tak na první pohled nevypadá, je vcelku rozlehlá – měla by mít cca 700 m. A přestože je tady spousta lidí, je zde klid… prostě idylka.

Křišťálově modrá barva moře lačně vyzývá ke koupeli. Na to však i začátkem srpna musíte mít odvahu. Ne nadarmo se říká: „Vleze král a vyleze královna“. Naše mužské osazenstvo si to vyzkoušelo na vlastní koule – ehm, kůži :-D. Voda má tak 5°C a celkem fouká, takže jsem se osmělila k smočení nohou a víc už mě tam nikdo nedostane.

Janča s Radkou jsou více odvážné, hodily na sebe bikiny a jaly se pózovat… aneb co vše je člověk ochoten udělat pro fotku z pláže :-D.

Pláže - LofotyZpět se vracíme stejnou trasou, asi o dvě hodiny později. Naposledy zdoláváme šutry, které nám sem – určitě zlomyslně – nastražili Trollové, a jedeme občíhnout ještě jednu pláž u vesnice Ramberg. Moc dlouho se tady nezdržujeme, padla na nás únava. Proto si uděláme jen pár fotek, nasajeme zdejší čistý vzduch a jedeme nakupovat. Potřebujeme pohledy, suvenýry a nějaké vody. A taky začíná pršet, takže volíme supermarket v Leknes, nejlépe s veřejnou wifi, aby závisláci na sociálních sítích mohli uspokojit své touhy.

K večeru přijíždíme do blízkosti našeho zítřejšího cíle - Justadtinden. Původně byl v plánu už na dnešek, ale nějak nám na něj chybí potřebná energie a zápal. Naprostou náhodou nacházíme skvělé místo na stanování, a co by kamenem dohodil od začátku zítřejšího treku. Vypadá to jako kemp, ale je to spíše veřejné odpočívadlo se záchodky a stolky. Také je odsud pěkný výhled na Leknes.

Stavíme tedy stany – jako jediní, ostatní kolem nás si přivezli komplet ložnici na kolečkách. Pouštíme se do společného vaření a už jen odpočíváme a klábosíme.


Vydáno: 17.3.2018 13:18 | 
Přečteno: 388x | 
Autor: Cathia
 | Hodnocení:

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

TOPlist
© 2010 - 2017 Cestování - Cathia.cz   •   Design made by Cathia © 2017  •   CMS - Sunlight