Ne 24. září    slaví: Jaromír
Kategorie: Francie

Eurovíkend v Paříži - březen 2009

Víkend v Paříži, kdo by nesnil o takové cestě? Vidět Eiffelovu věž, Vítězný oblouk, procházet se po Champs Élyées a navštívit slavný obraz Mony Lisy od Lea? Sen určitě většiny lidí, není-liž pravda?

Víkend v Paříži, kdo by nesnil o takové cestě? Vidět Eiffelovu věž, Vítězný oblouk, procházet se po Champs Élyées a navštívit Louvre se slavným obrazem Mony Lisy od Lea?

Mě se sen uskutečnil na začátku března roku 2009, kdy mě teta překvapila koupenými letenkami a zajištěným hotelem. Bylo po zkouškovém období, které k mému překvapení skončilo velmi dobře, a začínal nový semestr. Rozhodnout se mezi návštěvou Paříže či druhým týdnem školy nebylo nic těžkého, a tak jsme ve čtvrtek ráno sebraly svých pět švestek a vyrazily pinďolínem z Ostravy do Prahy. Měly jsme dámskou jízdu, protože kromě mě a tety s námi cestovala i babička.

Čtvrteční odpoledne jsme strávily v obchodním centru v Praze, kde jsme si zašly do kina – „Líbáš jako bůh“ a následně se šly zkrášlit do kadeřnictví :-). Spát jsme ten den šly velmi brzy, protože kolem páté hodiny ranní na nás čekal taxi, který nás odvezl na letiště.

 

Pátek 6. 3. 2009

Jako správný pasažér, co nelítá často a děsně se bojí letadel, jsem se opět usadila u okénka a celou cestu sledovala, zda náhodou nepadáme dolů… naštěstí jsme o hodinu později bezpečně přistáli na letišti v Paříži a já si konečně oddychla s nohama na zemi.

Znalosti cizích jazyků francouzských lidí jsou podivuhodné, když jsme dorazily na mezinárodní letiště a teta se snažila dostat z paní za okýnkem radu ohledně výhodnější koupě jízdenky na metro, musely jsme se spokojit s naší vlastní volbou ohledně lístku a francouzské dámě jsme slušně poděkovaly za nic. Mezinárodní letiště a místní zaměstnanci umí akorát „Hello“, takže si připravte raději fráze ve francouzštině, pokud chcete jasnou odpověď na otázky.

Naše první cesta vedla do hotelu Carltons, který je v blízkosti Montmartre, asi pár metrů od něj se nachází slavný mlýn Mouline Rouge. Ubytovaly jsme se v pokoji s úžasným výhledem na celou Paříž nacházející se pod námi a vyrazily jsme do ulic.

První jsme navštívily Montmarte a následně jsme vyšlapaly kopec k Sacre Coeur. Tato bazilika leží na návrší Montmarte, což je nejvyšší bod Paříže. Bazilika byla postavena v byzantském a románském slohu v roce 1875. Před budovou Sacre Coeur právě probíhal kosmopolitní koncert, kde hrál na kytaru a zpíval mladý Francouz. Atmosféra tam byla úžasná a já jen litovala, že stále neumím tak dobře anglicky, abych se zapojila do zpívání s ostatními.

Po prohlédnutí chrámu jsme se vydaly městem k nejznámější pařížské dominantě – La Tour Eiffel. Musím přiznat, že jsem si ji představovala trochu jinak, ale i tak byla úžasná, jen těch lidí tam mohlo být méně. Věž byla postavena u příležitosti stého výročí Velké Francouzské revoluce a měla původně stát pouhých 20 let. Je vysoká zhruba 324 metrů a její název nese jméno po svém konstruktérovi Gustavu Eiffelovi.

Po Eiffelově věži následovala procházka kolem Invalidovny, kterou nechal postavit Napoleon Bonaparte pro zraněné vojáky. Nyní se v jejím komplexu nachází muzea a pamětihodnosti, vztahující se k francouzské vojenské historii.

Na kafíčko jsme se během dne stavily také v Galerii LaFayette… nic jiného si tam obyčejný člověk z České republiky ani dovolit nemůže :-D, všude se válely kabelky od Gucci, oblečení Hugo Boss či parfémy od Dior, takže nic pro naše peněženky :-D. Večer jsme se vydaly k slavnému mlýnu Mouline Rouge a v obchodě si koupily francouzské víno a bagetky k večeři a o pár hodin později jsme padly za vlast.

 

Sobota 7. 3. 2009

V sobotu ráno jsme se metrem dostaly k Vítěznému oblouku, který dal postavit Napoleon Bonaparte jako znak své moci a vítězství v bitvách. Oblouk stojí uprostřed náměstí Place Charles-de-Gaulle, kolem kterého je postaven kruhový objezd, jenž straší všechny řidiče a z něj dále vede několik cest různými směry. Jednou z nich je i slavná Avenue des Champs-Élyées, po které jsme se vydaly.

Podél Champs-Élyées se nachází mnoho obchodů a my jsme navštívily Disney shop, kde jsme nakoupily dárky pro Aničku a dále Sephoru, kde se naše babička nechala nalíčit od profesionální kosmetičky. Prošly jsme také kolem Palais de l'Élysée, který je sídlem francouzského prezidenta a dostaly jsme se až na Place De La Concorde, ze kterého byl krásný pohled na Eiffelovku věž v pozadí, obelisk z Luxoru a cestu k slavnému Museé du Louvre.

Z Place De La Concorde jsme prošly do Jardin des Tuilerie neboli Tuilerijské zahrady, na jejímž konci se nachází budova muzea. V zahradách se nachází menší jezírko a podél uliček spousta soch od různých sochařů, např. Aristida Maillola, Auguste Caïna, Auguste Rodin, Henry Moore a mnoho dalších.

Museé du Louvre jsem chtěla navštívit poté, co jsem dočetla knihu od Dana Browna – The Da Vinci Code, asi jako každý druhý :-D. Vstupuje se známou skleněnou pyramidou uprostřed celého objektu. V muzeu je k nalezení sedm objektů, přičemž my jsme prošly jen několik z nich – samozřejmě těch nejznámějších jako Da Vinciho obrazy – Mona Lisa, sochy řeckých bohů atd. Neopomněly jsme se podívat na obrácenou pyramidu na druhé straně muzea.

V pozdních odpoledních hodinách jsme vyrazily ke katedrále Notre Dam – Chrám Matky Boží, na druhé straně řeky Seiny. Tato gotická stavba byla dokončena po 182 letech v polovině 14. století. Interiér je zdoben několika sochami po obvodu a zvenčí strany vás může zaujmout nespočet chrličů, zírajících na vás z každé strany.

 

 

Neděle 8. 3. 2009

Neděle, neboli den odjezdu, přišla až příliš brzy. Paříž skýtá mnoho objektů, které stojí za podívanou a trošku mě mrzí, že jsme při krátkém výletu nestihly zajet si na zámek ve Versailles, ale snad to nebyla má poslední návštěva v této zemi a já si to jednou zopakuji :-D.

V neděli nadešel čas balení a návštěvy posledního místa – nejstaršího pařížského hřbitova Père-Lachaise, který byl vyhlášen národní památkou. Někomu se může zdát tohle místo poněkud morbidnější, ale vidět místa posledního odpočinku známých osobností může být opravdu zajímavé :-). Hřbitov dal založit Napoleon Bonaparte. Je zde na 70 000 hrobů a cesty jsou značeny jako ulice ve městě… jen neudělejte takovou zásadní chybu jako my a vyžádejte si u vstupu mapku, jinak můžete bloudit i několik hodin a stejně nic nenajdete. Ve svých nových domovech zde odpočívá např. Oscar Wilde, Honoré de Balzac, Frédéric Chopin, Jean de La Fontaine, Moliere či Jim Morrison.

V posledních hodinkách jsme si zašly na Montmartre do malé hospůdky a objednaly jsme si francouzský koláč a kafe. Naposledy jsme se rozloučily s budovami Paříže a k večeru už jsme seděly v letadle na cestě zpátky do rodné domoviny.

Fotogalerie

Sacre Coeur Eiffelova věž  Invalidovna  Mouline Rouge  Vítezný oblouk  Place de la Concorde  Louvre  Notre Dam  Honoré de Balzac - hřbitov Peré-Lachaise 

Celá fotogalerie: Paříž

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

© 2010 - 2013 Cestování - Cathia.cz   •   Design made by Cathia © 2013  •   CMS - Sunlight